O lukostřelbě

Objev luku patří společně s ohněm a kolem mezi tři největší objevy lidstva. Luk je jeden z nejstarších nástrojů úzce spojených s historií člověka. V nejranější historii pomáhal zajistit člověku obživu, poté bránit vlastní území a dobývat nová. Lukostřelba není jen sportovní odvětví, je to způsob relaxace, umění pohybu a objev nového světa, který se snadno může stát inspirující součástí Vašeho životního stylu. Datuje se rok 2014. Když jste před deseti lety dali do vyhledavače pojem lukostřelba, vešli jste se do několika set odkazů, které z valné většiny směřovali do sportovního odvětví lukostřelby dle pravidel FITA.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dnes už se pohybujeme ve statisících odkazech, které nám nabídnou i zábavnější, historičtější a v posledních letech velmi oblíbenou tradiční nebo instinktivní lukostřelbu.

Lukostřelba co nás baví – intuitivní lukostřelba

BetkaSetkáte se s různými pojmy: tradiční, instinktivní, historická, bojová, lovecká, meditační, klasická…. Všechna tato přízviska mají něco společného. Dělají je lidé, které baví střílet, nejsou podporováni nadnárodními sportovními komisemi a mají nekonečnou možnost realizace střelby. Mohou napodobovat lov, hrát si na válečníky, jezdit na koni, zkoušet asijské disciplíny, dobývat hrady nebo jen tak vymýšlet zábavné lukostřelecké variace. Střílí v přírodních scenériích na pohyblivé terče nebo z různých střeleckých postů. Využívají vlastní fantazii a kreativitu, zdokonalují se v disciplínách, střílejí rychle a efektivně. Ve většině případů vznikají menší zájmové kluby nebo jednotlivci, kteří střílejí pro radost a mají tu odvahu organizovat místní, celostátní i mezinárodní soutěže.

Používají luky, které vycházejí z historické předlohy a nejsou zdobeny zdokonalujícími prostředky. Někteří střelci dávají přednosti čistě tradičním – přírodním materiálům (dřevo, bambus, rohovina, šlachy …), jiní v zájmu efektivity a dostupnosti používají moderní komponenty (laminát, barvená brčka, plastové končíky, terčové hroty…). Ve většině případů, však používají dřevěné šípy.

Co je to sportovní lukostřelba?

Sportovní odvětví postavené na profesionálních základech a přesně definovaných pravidlech. Řídí se Mezinárodní lukostřeleckou organizací FITA, která dává lukostřelbě tohoto typu přesná vymezení. Pro střelbu se používá moderních materiálů zvyšujících výkon střelce. Statická terčová střelba se v posledních letech rozrostla o akčnější disciplíny jako terénní a 3D lukostřelba.

Naše lukostřelba je intuitivní

Dle významu slov instinktivní a intuitivní, které si snadno můžete najít ve slovníku, jsme se rozhodli pro slovo intuitivní. V rámci instinktu se při střelbě neřídíme pudy, nýbrž rozumem a zkušeností, což hraje významnou roly při rychlém rozhodování pod časovým tlakem. Náš pohled na lukostřelbu se váže k historickým kořenům. Používáme ale moderních komponentů, abychom propojili materiálovou nabídku moderní doby a intuitivního stylu střelby. Lukostřelba se tak stává dostupná pro každého střelce. S lukostřelbou si rádi hrajeme a od toho se také odvíjí různorodé akční disciplíny, které jsou náročné na čas a zkušenosti střelce. V pravidelných trénincích jednotlivých disciplín se pak trénuje technika a základní návykové prvky.

20151001_165315

Ochutnávka disciplín, které si u nás můžete vyzkoušet

Terčovka, střelba na pohyblivé nebo kutálející se terče, oblouková střelba, noční střelby s osvětlenými šípy nebo místem dopadu, střelby do kopce, z kopce, střelba na vodní plochu, průstřely terčem, kombaty, osvobození rukojmího, rychlostní disciplíny, ale i nácvik hromadných lukostřeleckých exhibic.

Jsme otevřenou organizací pro sportovně založené děti i dospělé. Spodní hranice je určena šikovností dítěte (cca 7 let) a horní hranice není omezena. Kromě pravidelných tréninků pořádáme semináře, letní tábory a soutěže. Ke střelbě užíváme dřevěných nebo dřevo-laminátových luků v základním provedení. Šípy preferujeme dřevěné s přírodním opeřením a terčovým hrotem.

Jsme vstřícní k individualitě každého člověka a jeho potřebám.

© Leontýna Babuková

Instinkt (z lat. instinguo, instinctus, pobídnout, podnítit) je stereotypní, nutkavé a přitom účelné chování, které není výsledkem učení ani zkušenostiIntuice (z lat. in-tueor, in-tuitum; českými synonymy tušení) znamená vhled nebo náhled a v současném užití obvykle označuje schopnost rychlého chápání, odhadu a rozhodování, které není zprostředkováno vědomým uvažováním a ačkoli bývá provázeno pocitem jasnosti a jistoty, není podloženo zjevnými důvody. Intuice může být podmíněna zkušeností a hraje významnou úlohu jak pro rychlé rozhodování pod časovým tlakem, tak také v umění a v každé tvořivé činnosti vůbec.Kopírováno z www.wikipedie.cz